Ovuláció
Az ovuláció a petesejtnek a petefészekből a petevezetékbe történő felszabadulása. Ez teszi az ovulációt a menstruációs ciklus fontos részévé. A fogamzásgátlás és a családtervezés szempontjából egyaránt támpontként szolgál.
Mikor következik be az ovuláció?
Az ovuláció a női ciklus közepe táján következik be. Rendszeres, 28 napos menstruációs ciklus esetén a 14. nap körül következik be, azaz körülbelül két héttel az utolsó menstruáció első napja után. A 25 és 35 nap közötti ciklushossz is még normálisnak számít. Ennek megfelelően a peteérés rövidebb ciklus esetén korábban, hosszabb ciklus esetén később következik be. Rendszeres menstruációs ciklus esetén a menstruációs vérzés az ovuláció után körülbelül 14 nappal ismét jelentkezik, és a ciklus újra kezdődik. Ezekben a folyamatokban számos különböző hormon, például ösztrogének, progeszteron, FSH (tüszőstimuláló hormon), LH (luteinizáló hormon) és prosztaglandinok vesznek részt.
Mi történik az ovuláció során?
Minden ciklusban 10-20 tüsző érik a petefészekben, de általában csak egy érik be teljesen. Peteéréskor ez a tüsző kinyílik és kibocsát egy petesejtet. Az érett petesejt ezután a két petefészek egyikén keresztül a petevezetéken keresztül a méhbe jut. Ez az ovulációs fázis három-négy napig tart. Ha ez idő alatt spermium kerül a petevezetékbe, megtermékenyítés és így terhesség következhet be. Ezért az ovuláció fontos mind a gyermekvállalás, mind a fogamzásgátlás szempontjából: Menstruációs naptár vagy ovulációs naptár segítségével meghatározhatók a termékeny napok.